security-camera-install-spots

Top 5 tipov: kam umiestniť domácu bezpečnostnú kameru

Ak už máte, alebo hľadáte bezpečnostnú kameru, tak viete že bezpečnostné kamery môžu skutočne pomôcť pri zastavení vlámania do vašej domácnosti a udržať vašu rodinu a majetok v bezpečí pred vandalmi a zlodejmi. Neviete sa však rozhodnúť, kam umiestniť domáce bezpečnostné kamery?

Nech už si vyberiete akúkoľvek bezpečnostnú kameru, jej účinnosť môže byť ovplyvnená jej umiestnením.

Takže vedieť, kam umiestniť bezpečnostné kamery okolo domu, je nesmierne dôležité. Chytanie zlodejov a zločincov je možné iba vtedy, keď je vaše zabezpečenie správne nastavené a na správnom mieste.

Tu nájdete tipy na umiestnenie bezpečnostných kamier tak, aby ste maximalizovali ich účinnosť.

Obsah:

Pozor! Pozrite si našu exlkuzívnu ponuku:

Pozrite si širokú ponuku produktov Reolink bezpečnostných kamier. Bezdrôtových aj pripojených, vonkajších aj vnútorných.

Stručné informácie pre rýchlejšie rozhodovanie: Kameru umiestnite nad vchodové dvere a okná ktoré niesú do ulice (asi 3 metre nad zemou), aby ste pokryli najzraniteľnejšie oblasti v okolí vášho domu a vyhli sa možnému vandalizmu. Zvážte tiež umiestnenie kamery pri dverách za terasu, v garáži, suteréne, príjazdovej ceste, alebo na druhom poschodí pre vyššiu úroveň zabezpečenia. Vezmite tiež do úvahy, že umiestnenie kamery za skleneným oknom môžete spôsobovať odlesky od okna a ďalšie problémy.

#1. Kam s Bezpečnostnou Kamerou: Najlepšie miesta a Pozície

Správne umiestnenie bezpečnostných kamier zohráva dôležitú úlohu pre poskytnutie adekvátneho zabezpečenia. Takže kam umiestniť kamery na zabezpečenie domácnosti? Keď robíte inštaláciu kamier svojpomocne a po prvý krát, zíde sa vám softvér, či aplikácia ktorá pomôže s umiestnením bezpečnostných kamier na správnu pozíciu a ich nastavením tak aby ste boli s výsledkom spokojní.

Ponúkame niekoľko štatisticky  najodporúčanejších miest pre umiestnenie bezpečnostných kamier.

 • Vchodové Dvere
 • Zadné dvere / Dvere na Terasu
 • Okná Mimo Ulice
 • Ďalšie Dôležité Miesta

Nainštalácia bezpečnostnej kamery na vchodové dvere

Až 34% zlodejov sa vláme cez vchodové dvere, takže bezpodmienečne potrebujete sledovať tento priestor. V podstate je to najdôležitejšia bezpečnostná kamera umiestnená vonku. Ak je to možné, kameru umiestnite na úroveň druhého poschodia, aby ste zlodejom čo najviac sťažili možnosť násilného poškodenia. Ak máte iba jedno poschodie, môžete bezpečnostnú kameru vchodových dverí ukryť, alebo mechanicky ochrániť, aby ste ju ochránili pred neoprávneným zásahom.

Zabezpečte Pomocou Kamery aj Zadný Vchod / Dvere na Terasu

Až 22% zlodejov vpadne do vášho domu zadnými dverami, takže budete mať úžitok z použitia kamery aj na tomto mieste. Patria sem aj bočné dvere. Reálne ak ste už vlámanie zažili, mali by ste bezpečnostnú kameru použiť pre všetky dvere, ktoré máte. Stále platí umiestnenie kamier mimo dosahu ľudí alebo vecí, ktoré je možné hodiť do kamery.

Kamery Umiestnite do Blízkosti Okien Umiestnených Mimo Ulicu

Asi 23% zlodejov sa vláme do domu cez okno, ktoré nieje otočené smerom na ulicu. Zlodeji znižujú svoje šance na chytenie tým, že ich nevidia prechádzajúci ľudia, či automobily. Takže môžete umiestniť kameru aj tak aby sledovala okná mimo ulice a ochrániť ich pred zlodejmi a vandalmi.

Ďalšie Miesta, na Ktoré by Ste Mohli Umiestniť Kameru

Po zabezpečení vchodových dverí, zadných dverí a okien mimo ulice bezpečnostnými kamerami ste zabránili preniknutiu asi 80% zlodejov do vášho domu.

Aby sa váš domov stal ešte bezpečnejším, v rozmiestnení bezpečnostných kamier môžete zvážiť aj ďalšie miesta:

 • Garáž
 • Suterén
 • Druhé poschodie
 • Príjazdovú cestu

Koľko bezpečnostných kamier teda potrebujem na pokrytie všetkých týchto oblastí? Toto môže byť vaša ďalšia otázka zodpovedanie ktorej dá jasnú predstavu o tom, kam inštalovať ďalšie domáce bezpečnostné kamery.

V skutočnosti to však nikto nedokáže presne povedať, pretože to tiež závisí od typov bezpečnostných kamier a od toho, ako vonkajšie kamery umiestnite.

#2. Kam s Bezpečnostnou Kamerou: Čo Zvážiť

Pred začatím inštalácie domáceho bezpečnostného systému si pripravte ideálne umiestnenie každej bezpečnostnej kamery. Umiestnenie bezpečnostných kamier môžete začať plánovať aj pomocou nasledujúcich otázok:

 • Kde si myslíte, že skutočne potrebujete bezpečnostné kamery
 • Kde sú na vašom majetku najzraniteľnejšie miesta?
 • Máte nejaké skryté vchody, ako napríklad okná alebo dvere, ktoré by boli obzvlášť lákavé pre zlodejov?
 • Zažil váš domov niekedy vlámanie (ak ste kúpili staršiu nehnuteľnosť – spýtajte sa predchádzajúceho majiteľa)?
 • Ak došlo k vlámaniu, kde to bolo?
 • Aké nástroje na montáž bezpečnostných kamier potrebujem?

Všetky tieto otázky sú dôležité a môžete ich povzžovať za pokyny pre umiestňovanie domácich bezpečnostných kamier, ktoré pomáhajú určiť najvhodnejšie miesta pre inštaláciu bezpečnostných kamier.

Pri montáži bezpečnostných kamier naviac musíte počítať s rizikom, že s nimi bude manipulované, ak je niekto natoľko odhodlaný  spáchať zločin. Zodpovedajte si otázku, či chcete, aby zlodeji vedeli že máte nainštalovaný funkčný kamerový systém, alebo nie. Ak odpoveď poznáte, môžete zvážiť umiestnenie lacných falošných kamier na ľahko viditeľných a dostupných miestach (ako návnada) a plne funkčných drahších kamier na skrytých miestach, takže ak zlodej začne poškodzovať viditeľné kamery, budete ho mať pekne na nahrávke priamo pri páchaní trestného činu.

#3. Bežné Chyby Ako a Kde Doma Inštalovať Bezpečnostné Kamery

Správne umiestnenie vnútornej, alebo vonkajšej bezpečnostnej kamery rozhoduje o tom, či bude váš systém prinášať výsledky ktoré požadujete. Pozrite sa na tieto časté chyby, aby ste im zabránili pri rozhodovaní o umiestnení domácich bezpečnostných kamier.

1. Zabudnúť na Zaistenie Vnútornej či Vonkajšej Monitorovacej Kamery

Jednou z najväčších chýb, ktorú ľudia robia, je nezaistenie monitorovacích zariadení, čo znamená, že s kamerami sa dá ľahko manipulovať. Takže kam umiestniť vonkajšie bezpečnostné kamery, aby ste zabránili možnému vandalizmu? Vo všeobecnosti montáž vo výške 2,7 metra nad zemou je už pre kamery bezpečná.

2. Myslieť si, že Kamery Dokážu Multitasking

Kamery nie sú schopné multitaskingu. Pri rozhodovaní o ich umiestnení sa musíte rozhodnúť, akú úlohu má vaša kamera vykonávať. Ľudia často zabúdajú, že kamera nemôže rozpoznávať niekoho tvár, rozpoznávať EVČ na aute a ešte pritom sledovať dom cez ulicu najlepšie všetko naraz. Vopred nemajú plán kam chcú umiestniť domáce bezpečnostné kamery. Príprava schémy umiestnenia bezpečnostnej kamery je dôležitá, aby každá kamera zohrávala svoju úlohu čo najlepšie.

3. Umiestnite Kamier do Najvyššieho Bodu

Mnoho ľudí umiestňuje svoje kamery do najvyššieho bodu svojej nehnuteľnosti, pretože si myslia, že je to najlepšie miesto ktoré umožňuje kamere sledovať celý priestor. Aj keď vám kamera poskytne široký záber, nebudete mať podrobný pohľad na črty zločinca. Zachytíte len osobu bez akýchkoľvek možností na jej identifikáciu. Na tento účel je vhodné nainštalovať bezpečnostnú PTZ kameru, ktorá môže priblížiť detaily, a dosahuje aj veľké uhly pohľadu bez toho aby ste stratili kvalitu videa.

Reolink RLC-823A

Inteligentná PoE PTZ Kamera s LED osvetlením

4K 8MPx Ultra HD; Detekcia Ľudí/Vozidiel; 5x Optický Zoom; Auto Tracking; na Ďiaľku Otočná; Obojsmerné Audio; Nočné Videnie 60m; Živé zobrazenie kedykoľvek a kdekoľvek.

4. Používanie Kamier bez WDR (Wide Dinamic Range – širokého dynamického rozsahu) umiestnených vo Dverách a Oknách

Mnohí z vás nevedia či má mať kamera povolenú funkciu WDR už pri určovaní polohy externých kamier (najmä ak sú umiestnené pri dverách a oknách), čo vedie k ťažko identifikovateľným obrázkom.

Čo je WDR funkcia u kamier CCTV / IP? Ak je časť obrázka extrémne tmavá, ale iná časť je svetlá, nevidíte žiadne podrobnosti v tmavej oblasti bez povolenia funkcie WDR (široký dynamický rozsah) tak, ako ukazuje obrázok uvedený nižšie.

Takže keď sa rozhodujete, kam umiestniť domáce bezpečnostné kamery, uistite sa, že kamery snímajúce vchody podporujú funkciu WDR.

5. Nedostatočná intenzita prísvitu

Bez ohľadu na to, kam umiestnite domáce bezpečnostné kamery, nezabudnite sa zaoberať problematikou osvetlenia pri monitorovaní priestoru v noci. Ak vaše bezpečnostné kamery nemajú vybavenie pre nočné videnie, mali by ste zabezpečiť dostatočné osvetlenie, aby ste mohli zaznamenať jasné zábery aj v tme. Ak však umiestnite kamery príliš blízko jasných svetiel, dôjde k rušeniu v obraze. Ak je vonkajšia kamera nasmerovaná na priame svetlo budú v obraze viditeľné pruhy.

#4. Najlepšie Bezpečnostné Kamery pre Domáce Zabezpečenie

Máte už jasnú predstavu o umiestnení CCTV kamier v vás doma? Potom ste už len krok od zabezpečeného domova: nájdenia tej najlepšej zabezpečovacej kamery, ktorá pre vás bude sledovať všetky požadované dôležité miesta.

Kde teda kúpiť bezpečnostné kamerové systémy, ktoré sú spoľahlivé a cenovo dostupné?

Tu dávame do vašej pozornosti kameru s jenoduchou inštaláciou, vhodnú pre každé umiestnenie či už v interiéri, alebo v exteriéri.

Reolink Argus 3Pro

100% Bezdrôtová Kamera s LED Svetlom

Nabíjateľná Batéria a Solárne Napájanie; WiFi 2,4/5GHz; Vonkajšie / Vnútorné Použitie; 4MP 2K; Farebné Nočné Videnie; Inteligentná Detekcia Ľudí/Vozidiel; Obojsmerné Audio; Živé Zobrazenie Kedykoľvek a Kdekoľvek.

Kamera napájaná z batérie sa vďaka svojej flexibilite, ľahkej inštalácii a dostupnej cene stala jasnou prvou voľbou pre ľudí, ktorí chcú zvýšiť bezpečnosť svojej domácnosti. Ak dôjde k nejakému pohybu, kamera začne nahrávať, takže budete vedieť všetko dôležité za posledných dní, týždňov až mesiacov. Ak ku karere pripojíte aj solárny panel, nemusíte už viac ani pomyslieť na dobíjanie batérie.

Naučte sa, ako a kde umiestniť vaše domáce bezpečnostné kamery s Reolink Argus 3Pro:

Bonusový tip: Detekcia pohybu bude presnejšia, ak umiestnite kameru v smere križujúcom možného narušiteľa namiesto toho, aby ste sa proti nemu postavili. Napríklad najlepšie umiestnenie domácej bezpečnostnej kamery by malo vyzerať takto:

Chcete sa pozrieť na iné typy kamier pred konečným rozhodnutím? Skontrolujte tento zoznam, ktorý pokrýva všetky typy bezpečnostných kamier (tubusové, polguľové, PTZ kamery, GSM kamery a ďalšie) v najlepšej kvalite pre zabezpečenie aj vašej domácnosti.

#5. Skontrolujte platné zákony ohľadom umiestnenia zabezpečovacích kamier

Tento sprievodca umiestnením bezpečnostných kamier vás informuje o  bežných chybách a navrhovaných miestach pre inštaláciu bezpečnostných kamier doma. Okrem toho sa pri zvažovaní umiestnenia domácich bezpečnostných kamier nezabudnite pozrieť na niektoré ďalšie veci, napríklad na zákony o umiestňovaní bezpečnostných kamier v mieste inštalácie. Je veľmi potrebné zamyslieť sa nad tým, kde je legálne umiestňovať sledovacie kamery. Môžete mať pochybnosti ako:

„Môj sused veľmi pozorne sleduje môj pohyb na záhrade. Jeho vonkajšia sledovacia kamera je pod strechou a plot medzi nami je vysoký iba 2metre. Zaznamenáva všetky moje činnosti na záhrade a mám pocit, že vôbec nemám žiadne súkromie… „

Vo všeobecnosti nasmerovanie bezpečnostnej kamery na majetok v susedstve (strecha, okná, svetlo atď.) narúša súkromie ľudí, čo sa považuje za nezákonné. Ak chcete zistiť, či je vaša domáca bezpečnostná kamera v rozpore s právnymi predpismi, skontrolujte používanie bezpečnostných kamier v obytných oblastiach.

Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa umiestnenia CCTV kamier doma, zanechajte nám komentár nižšie.