security-camera-4k-resolution

Rozlíšenie Bezpečnostných Kamier: Podstatné Faktory Prispievajúce ku Krištáľovo Čistému Obrazu

Chcete čo najvyššie rozlíšenie bezpečnostnej kamery na čítanie EČV alebo identifikáciu tváre narušiteľa?
Nie ste sami.

Mnoho takzvaných veľa megapixelových bezpečnostných kamier však nemusí ponúkať ideálne rozlíšenie a ich obraz sa pri použití priblíženia (zoom) iba rozmaže.
Aby ste sa vyhli takejto kúpe, najbezpečnejšie je staviť na vedomosti a vedieť aké je najlepšie riešenie pre domácu bezpečnostnú kameru a ako zvoliť vhodné rozlíšenie bezpečnostnej kamery pred jej nákupom.
Tak sa na to spolu pozrime.

Obsah:

Pozor! Pozrite si našu exlkuzívnu ponuku:

Pozrite si širokú ponuku produktov Reolink bezpečnostných kamier. Bezdrôtových aj pripojených, vonkajších aj vnútorných.

Rozlíšenie Zabezpečovacej Kamery: Prečítajte si Viac o Vysokom a Nízkom Rozlíšení

„Aké je najlepšie rozlíšenie bezpečnostnej kamery? Čo je dobré rozlíšenie bezpečnostnej kamery?“
V súčasnosti sa vysoké rozlíšenie stalo nevyhnutnou vlastnosťou kvalitnej bezpečnostnej kamery. Ale ako zmerať dobré rozlíšenie? Môžete sa spoľahnúť na špecifikáciu zo stránok produktu a z9ska5 dobrú kvalitu obrazu?
Ak sa chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej:

Čo Je Rozlíšenie Bezpečnostnej Kamery

Rozlíšenie bezpečnostnej IP kamery je celkový počet pixelov, ktoré tvoria obrázok, ktorý sa meria šírkou a výškou obrázka.
Napríklad šírku a výšku 2MPx obrázka tvorí 1920 x 1080 bodov. Vynásobením týchto dvoch číslic získate 2 073 600, čo je celkový počet pixelov v obraze.
Výška obrázka sa tiež používa na označenie rozlíšenia, teda keď hovoríme o rozlíšení 1080p jedná sa o obraz s 2 miliónmi pixelov.
Najpoužívaniejšie rozlíšenie pre domáce bezpečnostné systémy na trhu zahŕňa 2MP (1080p), 4MP (1440p), 5MP (1920p) a 8MP (4K/2160p).

Porovnanie rozlíšenia bezpečnostných kamier:

RozlíšenieVeľkosť ObrazuPixelov na ObrázokPomer strán
1080p1920×10802,073,60016:9
4MP (1440p)2560×14403,686,40016:9
5MP (1920p)2560×19205,017,6004:3
4K (8MP)3840*21608,294,40016:9

Toto sú najlepšie rozlíšenia pre domáce bezpečnostné kamerové systémy, pretože takéto kamery môžu poskytovať stabilnú a vynikajúcu kvalitu obrazu cez deň aj v noci a zapadnú takmer každého rozpočtu.

rozlisenie ip kamier

Bonus: 1080p vs 4MP vs 5MP, Ktoré si Vybrať

V predchádzajúcich riadkoch sme stručne porovnali rozlíšenia bezpečnostných kamier. Teraz sa pozrime na to, aké sú technické rozdiely medzi bezpečnostnými kamerami 1080p, 4MP (1440p) a 5MP (1920p).
 • Kvalita obrazu: Všeobecne možno povedať, že bezpečnostná kamera s rozlíšením 1440p (2K) dokáže zaznamenať SuperHD videá vo vysokom rozlíšení, ktor0 je dvakrát lepšie ako rozlíšenie 1080p (1K). Ako vidíte z obázku vyššie, horizontálny počet pixelov pri rozlíšení 1440p a 1920p je u oboch rovnaký, ale vertikálny počet pixelov je pri rozlíšení 1920p väčší. Takže bezpečnostná IP kamera s rozlíšením 1920p môže vytvárať obrázky s viac pixlami ako 1440p. Jednoducho povedané, bezpečnostná kamera s rozlíšením 5 MP môže poskytnúť lepšiu kvalitu obrazu ako kamera s rozlíšením 4MP alebo 1080p, najmä pri snímaní objektov na diaľku.
 • Rozlíšenie Živého Streamu: Nastavenia kamier tiež umožňujú streamovať pomocou 5MP kamery v rozlíšenach 1920p, 1440p aj 1080p. CCTV kamera s rozlíšením 1440p zasa v rozlíšeniach 1440p, 1080p a 720p a monitorovacie kamery 1080p v rozlíšeniach 1080p a 720p.
 • Zorné pole: Vo všeobecnosti sú megapixelové bezpečnostné kamery vybavené širokouhlými objektívmi. V porovnaní s bezpečnostnými kamerami s rozlíšením 1 080p majú kamery 4MP a 5MP širšie zorné pole, takže môžu pokryť väčšie oblasti.
 • Šírka Pásma a Obsadenie Úložiska: Väčšina bezpečnostných kamier s rozlíšením 5MP, 4MP a 1080p používa štandard videa H.264. Pri rovnakom štandarde kompresie teda bezpečnostné kamery s vyšším rozlíšením zaberajú väčšiu šírku pásma a viac úložného priestoru.

Analógové Bezečnostné Kamery

V porovnaní s rozlíšením IP kamery sa rozlíšenie analógovej bezpečnostnej kamery meria odlišne – podľa počtu vodorovných a zvislých televíznych riadkov (TVL) zobrazených na obrázku. Prečo televízne riadky? Pretože technológia analógového videa je odvodená od televízneho priemyslu a najvyššie rozlíšenie tradičnej analógovej bezpečnostnej kamery je „D1“, tiež nazývané „4CIF“ a predstavuje 704 x 480 pixlov. Neskôr sa na analógové bezpečnostné kamery začala uplatňovať nová video technológia s názvom analógové vysoké rozlíšenie, ktorá im umožňuje vytvarať videá s vysokým rozlíšením 720p a 1080p. Toto je tabuľka s dostupným rozlíšením analógových bezpečnostných kamier pre vašu informáciu::
Rozlíšenie Veľkosť Obrazu
QCIF 176*120
CIF 352*240
D1 (4CIF) 704*480
960H 960*480
720p AHD 1280*720
1080p AHD 1920*1080
Aby sme vám pomohli porozumieť rozlíšeniu, ktoré ponúkajú IP kamery a analógové kamery, vytvorili sme obrázok (nižšie) s príkladmi rozlíšenia bezpečnostných kamier.

V porovnaní s rozlíšením bezpečnostnej IP kamery je rozlíšenie analógovej kamery príliš nízke na to, aby ste mohli čítať EVČ, alebo identifikovať tváre útočníkov.

Vzhľadom aj na to, že cena bezpečnostnej kamery s vysokým rozlíšením sa dnes stáva dostupnejšou, je najlepšie kúpiť IP kamery s ostrejšou kvalitou obrazu pre váš domov aj podnikanie.

Neviete, aké je najlepšie riešenie pre domáce bezpečnostné kamery? Ak sa chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Aké Rozlíšenie Pre Bezpečnostné Kamery Skutočne Potrebujete: 5 Praktických Tipov na Nákup

Možno si budete chcieť kúpiť bezpečnostné kamery s najvyšším rozlíšením. 
Ale aké je najlepšie rozlíšenie pre domáce bezpečnostné kamery? Aké rozlíšenie bezpečnostnej kamery skutočne potrebujete?
Tu prichádzame s vysvetlením – pred nákupom si prečítajte nasledujúce praktické tipy na nákup.

#1. Bezpečnostné kamery s vysokým rozlíšením vás nebudú stáť viac 

V súčasnosti sa na trhu s CCTV kamerami s vysokým rozlíšením presadzuje čoraz viac špičkových značiek, čím sa cena monitorovacích kamier stáva oveľa dostupnejšou ako kedykoľvek predtým.
Takže nemusíte vylúpiť banku, aby ste dostali dobré rozlíšenie aj pre domáce bezpečnostné kamery, a dokonca môžete zachytiť akčné ponuky a kúpiť bezpečnostné kamery s vysokým rozlíšením s cenou pod 100 Eur.

Okrem toho, domáca bezpečnostná kamera s vysokým rozlíšením, ktorá vám prináša pokoj, ako je Reolink RLC-410, ponúka ďalšie užitočné funkcie, ako je vynikajúce nočné videnie, výstrahy detekcie pohybu a integráciu do inteligentných domov.

Táto užitočná IP kamera s vysokým rozlíšením až 5MPx dokáže zachytiť živé obrázky, vokamihu keď v okolí vášho objektu zistí podozrivú udalosť.

Reolink RLC-410

PoE Tubusová IP kamera s audiom

5 MPx Super HD; Vonkajšia / aj vnútorná ochrana; 30m infračervené nočné videnie; Zvukové nahrávky (vstavaný mikrofón); Mobilný vzdialený prístup a nastavenie.

Vďaka vodeodolnej konštrukcii IP66 a ostrému nočnému videniu sa táto bezpečnostná kamera s vysokým rozlíšením 1920p hodí takmer do každého prostresia a stráži za každých podmienok, či prší, sneží, alebo zažiari ostré slnko.
Kľúčové Vlastnosti:

 • 5MPx super vysoké rozlíšenie
 • Ostré nočné videnie (do 30m)
 • Široký uhol záberu (80°)
 • Certifikácia IP66
 • Vstavaný Mikrofón
 • Jednoduchá PoE Konfigurácia
 • Okamžité výstrahy pri detekcii pohybu

Chcete sa pozrieť na reálne zábery bezpečnostných kamier? Preskočte na časť 4 tohto článku.

#2. Na Pokrytie Veľkých Plôch Použite Viaceré Bezpečnostné Kamery

Ak chcete určiť, aké rozlíšenie bezpečnostnej kamery skutočne potrebujete, zvážte aj oblasť, ktorú chcete pokryť. Aj keď bezpečnostná kamera s vysokým rozlíšením dokáže snímať obrázky s veľkými detailami, nemusí pokrývať každý roh vášho domu, pretože jej zorné pole je obmedzené.
Ak teda plánujete monitorovať veľkú plochu, napríklad okolie domu, parkovisko, alebo vchod do svojho obchodu, je najlepšie nainštalovať bezpečnostné systémy pre vonkajšie použitie s vysokým rozlíšením, ako je Reolink RLK8-800B4, aby monitorovali rôzne miesta, namiesto použitia jednej otočnej bezpečnostnej kamery.

Reolink RLK-800B4

4K 8-Kanálový PoE Kamerový Systém

4ks 4K Ultra HD bezpečnostné kamery; 8-Kanálové NVR; Vstavaný HDD 2TB pre nahrávanie 24/7; Plug&Play

Teno kamerový set je vybavený štyrmi vonkajšími kamerami na dokonalé sledovanie. Kamery vám umožňujú bez námahy monitorovať každý požadovaný priestor vášho domu či podnikania.

Tento kamerový set sa môže pochváliť ultravysokým rozlíšením 4K a dokáže nepretržite zaznamenávať perfektný ostrý obraz 24/7.
Kľúčové Vlastnosti:

 • 4K super vysoké rozlíšenie
 • Ostré nočné videnie (do 30m)
 • Široký uhol záberu (97° každá kamera)
 • Certifikácia IP66
 • Vstavaný Mikrofón
 • Jednoduchá PoE Konfigurácia
 • Okamžité výstrahy pri detekcii pohybu

Pozrite sa na ukážku videa uvedenú nižšie a zistite, aké čisté sú zábery (nezabudnite zvoliť kvalitu videa 2160p).

Prepis videa
Na križovatke sa zrazili do dve autá a jedno sa dokonca prevrátilo. Táto hrozná nehoda bola zachytená na kameru Reolink. Našťastie nikto nebol vážne zranený.

#3. Prevádzkujte Bezpečnostné Kamery s Vysokým Rozlíšením Cez Stabilnú Sieť

Ďalší faktor, ktorý treba zohľadniť pri zvažovaní počtu megapixelov, ktoré potrebujete pre bezpečnostné kamery, je stav siete.
IP kamery s vyšším rozlíšením budú vyžadovať pri prenose vysokokvalitných obrázkov a videa väčšiu šírku pásma. Ak vaša sieť nie je dostatočne rýchla a stabilná, vaše kamery môžu zobrazovať videá s nižším rozlíšením.

Do vašej pozornosti: Prečítajte si tento príspevok a získajte viac informácií o požiadavke na šírku pásma pre megapixlové bezpečnostné kamery.

#4. Pozrite si Príklady a Recenzie na Rozlíšenie Zabezpečovacích Kamier

Ďalším spôsobom, ako zistiť najvhodnejšie rozlíšenie bezpečnostných kamier, je pozrieť sa na recenzie od špičkových technologických zdrojov, alebo od skutočných používateľov a samozrejme z ich ukážok videa, ktoré zverejnia.
Keďže každá inštalácia kamier je na inom mieste, môžete si pred nákupom skontrolovať výkon bezpečnostných kamier s rôznym rozlíšením pri rôznych scénach a podmienkach, napríklad pri daždi alebo silnom slnečnom žiarení, v interiéri aj exteriéri atď.

Tu si vezmeme ako príklad 5MP bezpečnostnú IP kameru Reolink RLC-410.
Recenzia od Michalela, užívateľa kamery:

„Skvelý dizajn systému najvhodnejší na seriózny dohľad nad vašou firmou, pozemku okolo vášho domu, alebo víkendovej chaty.“

Potom sa môžete pozrieť na ukážku videa zachytenú touto bezpečnostnou kamerou s vysokým rozlíšením (zdieľané skutočným používateľom).

Prepis videa
Zlodej sa dostal na niekoho verandu, otvoril dvere so sieťkou, schmatol balík a zmizol za menej ako 20 sekúnd. Našťastie zlodeja balíčka sa podarilo zakrátko identifikoval pomocou záznamu uverejneného na sociálnych sieťach.

#5. Pripravte Dostatok Úložného Priestoru pre Bezpečnostné IP Kamery s Vysokým Rozlíšením

Vyššie rozlíšenie bezpečnostnej kamery vám prináša lepšiu kvalitu obrazu, ktorá na druhej strane vyžaduje aj väčšiu kapacitu úložiska.
Ak teda chcete doma prevádzkovať CCTV kamery s vysokým rozlíšením, mali by ste na ukladanie videozáznamou a ich pravidelné zálohovanie radšej používať viac možností ukladania.
Ak nemáte dostatočne veľký úložný priestor, ani ho neplánujete zväčšiť, vyberte bezpečnostné kamery s pokročilými kompresnými formátmi a pred zakúpením sledovacích kamier s rozlíšením 4K+ ultra HD si nechajte poradiť.

Ďalšie informácie: Kliknutím sem sa dozviete koľko úložného priestoru vaše kamery CCTV potrebujú.

Poznámka: Rozlíšenie bezpečnostnej kamery nie je jediným parametrom k dosiahnutiu perfektných ostrých obrázkov

Verte či neverte:
Rozlíšenie bezpečnostnej kamery nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje videá, ktoré nakoniec vidíte na obrazovke.

Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť objektívu určuje, aký široký bude uhol pozorovania bezpečnostnej kamery s vysokým rozlíšením. Čím dlhšia je ohnisková vzdialenosť vašej bezpečnostnej kamery, tým širšie zorné pole získate. To však ubrať detaily, za cenu väčšej pozorovacej vzdialenosti.

Ak teda chcete monitorovať veľkú oblasť, napríklad pred domom, križovatku alebo parkovisko, je najlepšie použiť niekoľko bezpečnostných kamier s pevným objektívom, alebo bezpečnostnú kameru s varifokálnym objektívom s ostrou kvalitou obrazu, ako je napríklad Reolink RLC-423.

variabilna ohnisková vzdialenosť
Reolink RLC-423

Reolink RLC-423

PoE Vodeodolná PTZ Bezpečnostná Kamera

5MPx SuperHD, Otočná 360° / Zdvih 90° a 4x Optický Zoom, Infračervené Nočné Videnie do 60m, Smart Detekcia Pohybu, Vzdialené Sledovanie a Kontrola.

Veľkosť Senzora:

Viac detailov získate pomocou CCTV kamier s menším obrazovým snímačom. Napríklad bezpečnostná kamera s 1/3 “ obrazovým snímačom vytvára užšie zorné pole a obrázky s väčšími detailami ako s 2/3 “ obrazovým snímačom.

Frame Rate (Počet Snímok/s):

Nahrávaním záberov z bezpečnostných kamier pri vyššej snímkovej frekvencii získate plynulejšie video bez rozmazaných obrázkov. Je teda vyššia pravdepodobnosť, že rozoznáte poznávaciu značku, alebo tvár útočníka (a to však môže tiež spomaliť vašu sieť).

Monitory:

Rozlíšenie bezpečnostnej kamery môže ovplyvniť aj obrazovka, na ktorú sa pozeráte. V skutočnosti väčšina bezpečnostných kamier s vysokým rozlíšením automaticky zmení veľkosť streamu tak, aby sa zmestili na obrazovku, ktorá nepodporuje vyššie rozlíšenie.
Napríklad by ste nemohli prezerať videá zachytené bezpečnostnou kamerou s rozlíšením 5MP na monitore, ktorý podporuje iba 1080p.

Inštalácia:

Ak umiestnite bezpečnostnú kameru s vysokým rozlíšením oproti slnku, alebo inému svetelnému zdroju, získate iba vyblednuté obrázky bez akýchkoľvek detailov.

Okrem toho nie je múdre inštalovať kamery za sklenenými oknami, pretože IR odraz môže viesť k preexponovanému obrazu, čo znemožňuje identifikáciu akýchkoľvek detailov. (Pozrite si tento príspevok, nájdite v ňom najlepšie miesta na inštaláciu domácich bezpečnostných kamier.)

Najhorúcejšie Otázky Týkajúce sa Rozlíšenia CCTV Kamier

Tu je niekoľko najčastejšie kladených otázok o rozlíšení bezpečnostných kamier.
V prípade, že máte rovnaké otázky, čítajte ďalej a nájdete explicitné odpovede.

#1. Pri Vzdialenom Sledovaní Videa z Bezpečnostnej Kamery s Rozlíšením 4K, Bude Prenášané Video Tiež v Rozlíšení 4K?

Odpoveď je určite áno.
Vo väčšine prípadov bude video zo 4K bezpečnostnej kamery prenášané v 4K rozlíšení keď budete zachované stabilné sieťové pripojenie a sledovanie bude prebiehať prostredníctvom telefónov, počítačov a dokonca aj televízorov a monitorov, ktoré podporujú obrazový formát 4K.
A to platí aj pre CCTV kamery s rozlíšením 5MP, 4MP a 1080p – videá je možné prenášať v najvyššom možnom rozlíšení.
Ako je však vysvetlené vyššie, ak je stav siete nestabilný, vaše 4K bezpečnostné kamery môžu prenášať videá s nižším rozlíšením ako je nastavených 5 MP alebo dokonca menším ako 1080p.

#2. Pri Prezeraní na Svojom Smartfóne Nedokážem Rozoznat Rozdiel v Rozlíšení Rôznych Bezpečnostných Kamier. Prečo?

Niektorí sa sťažujú, že keď sledujú CCTV zábery cez mobil, videá v rozlíšení 1080p a 5MP vyzerajú rovnako a je ťažké ich rozlíšiť.

Moment … hovoríte si práve vás oklamali a bezpečnostné kamery nemajú rozlíšenie 5MPx?
Samozrejme, že nie!
Dôvodom je skutočnosť, že veľkosť obrazovky môže ovplyvniť aj obraz, ktorý ste videli, a obrazovka vášho smartfónu je príliš malá na to, aby ukazovala rozdiely pri porovnaní jednotlivých rozlíšení. Takže si môžete myslieť, že sú úplne rovnaké.
Pri prezeraní bezpečnostných kamier s rôznym rozlíšením na väčších obrazovkách, ako sú televízory alebo PC monitory, môžete okamžite rozlíšiť rozdiel: videá s vyšším rozlíšením zobrazujú viac detailov ako videá s nižším rozlíšením, keď sa zobrazujú na väčších obrazovkách.

#3. Prečo Je Rozlíšenie Bezpečnostných Kamier Nižšie Ako u Smartfónov

Vysvetľujú to dva hlavné faktory: pracovný čas a úložisko.
Väčšina bezpečnostných kamier zaznamenáva videá pri detekcii pohybu, alebo dokonca nonstop, zatiaľ čo fotografovanie a zaznamenávanie videí na telefón využívate len v prípade potreby.
Bezpečnostné kamery teda môžu počas dňa vyprodukovať veľké množstvo videozáznamu, čo si vyžaduje veľa úložného priestoru.
Samozrejme, čím vyššie je rozlíšenie, tým väčšie úložisko bezpečnostná kamera vyžaduje.
Pri skombinovaní týchto faktorov väčšina používateľov v súčasnosti uprednostňuje bezpečnostné kamery so stredným avšak dostatočným rozlíšením.

Podeľte Sa o Názor Nižšie

Aké ďalšie veci sa týkajú rozlíšenia bezpečnostných kamier, ktoré vás najviac zaujímajú? Chýba tu niečo dôležité? Nechajte čokoľvek, na čo si spomeniete, v sekcii komentárov a my ich tiež pridáme do príspevku!